Sedim u autobusu za Sheffield koji sam uhvatio taÄno na vreme, iako je scenario stizanja na ovaj autobus bio napravljen vrlo optimistiÄki, sa nekoliko faktora neizvesnosti. Sve je poÄelo tako Å¡to sam na vreme uzeo kartu za autobus od Londona do Sheffielda za samo jednu funtu (specijalna Internet ponuda kompanije Megabus – viÅ¡e o njima drugi put, poÅ¡to ćemo ih joÅ¡ koristiti na ovom putovanju) koji polazi u 15h – ne bi bilo niÅ¡ta straÅ¡no da sam propustio ovaj autobus, ali vredelo je potruditi se. Po redu letenja JAT se nije obrukao i avion je poleteo i sleteo na vreme, tako da je sve poÄelo dobro – posle dugog taksiranja (saobraćaj na Heathrow-u je neverovatno prometan, kako u vazduhu tako i na zemlji) neÅ¡to pre 13h sam izaÅ¡ao iz aviona. Najveća nepoznanica bilo je koliko će trajati immigration tj. Kontrola pasoÅ¡a i viza – nekad gužve mogu biti ogromne i preostaje vam samo strpljivo da Äekate (kad već nemate pasoÅ¡ neke od zemalja Evropske Unije koji imaju odvojen red bez mnogo gužve). To je potrajalo nekih 45 minuta, Å¡to je bilo blizu gornje granice tolerancije za stizanje na autobus. Imigracioni službenici su bili brzi, interesovalo ih je koliko ostajem i da li imam povratnu kartu, uz trik pitanje kako nameravam da stignem do Å kotske.
U vreme kada sam kupio kartu, plan je bio priliÄno jednostavan – od aerodroma do grada se može stići regularnom metro tj. tube linijom (Picadilly line), Å¡to je predstavljalo optimum brzine i troÅ¡kova. MeÄ‘utim proverom reda vožnje nekoliko dana pred put saznao sam priliÄno neprijatnu Äinjenicu – baÅ¡ danas (nedelja je, pa se zbog smanjenog saobraćaja to koristi za razne poslove održavanja) će biti radovi na Picadilly liniji, i ako želim da koristim tube da bi stigao do centra (tj. Victoria stanice blizu koje je polazna stanica autobusa) morao bih da koristim kombinaciju 4 vožnje razliÄitim tube linijama. To bi umesto nekih 40 minuta trajalo oko sat i po, dakle nema Å¡anse da se stigne na autobus u 15h. Na sreću, svaÅ¡ta se može pronaći na Internetu – kao Å¡to sam za prekid na Picadilly liniji saznao na net-u, tako sam odmah mogao da napravim i razne contigency planove 🙂 (Å¡to je uz ovoliki risk i faktore neizvesnosti bilo sasvim uputno). Lokalna varijanta gradskog saobraćajnog (Transport for London – TFL) ima dobar sajt na kome možete pogledati kompletan plan putovanja od taÄke A do B, i to koristeći razne varijante raspoloživih prevoznih sredstava – tube, vozove, autobuse, brodove, tramvaje, laku železnicu, itd. Tako sam na put krenuo sa nekoliko odÅ¡tampanih varijanti, za razliÄita poÄetna vremena (zavisno od eventualnog kaÅ¡njenja aviona i trajanja immigration procedure) uparena sa alternativnim naÄinima dolaska do Sheffield-a (autobus ili voz, sa polascima sa razliÄitih stanica u Londonu ili na Heathrow-u).
Na kraju sam, s obzirom da su prve dve stvari (JAT i imigraciona kontrola) bile po planu, „proÅ¡etao“ (to je bilo 5 minuta vrlo brzog hoda po hodnicima i trakama za prevoz) i stigao na Heathrow Express – voz koji je najbrži naÄin da se od Heathrow-a doÄ‘e do centalnog Londona odnosno do Paddington stanice. Ova brzina koÅ¡ta – sa cenom karte od 15.50 funti u jednom smeru, za Heathrow Express kažu da je najskuplja železnica na svetu, ako se raÄuna cena u odnosu na preÄ‘eno rastojanje. Detaljan raspored izabrane varijante puta odÅ¡tampan sa sajta TFL-a sadržao je i instrukcije za put od Paddington stanice i prelazak na tube – Cental Line do Victoria stanice. Karta za tube je 4 funte, Å¡to je najgora varijanta – jeftinije je koristiti Oyster sistem plaćanja (viÅ¡e o tome drugi put, tj. kad se vratimo u London) ali ovde sam jurio svaki minut pa je bilo najbrže ubaciti sitninu u automat za karte. Posle toga Äekao me je izlazak na povrÅ¡inu (London je odmah pokazao svoju lepotu u punom sjaju, bez kiÅ¡e koja je pre toga padala danima) i brzi hod (uz povremeno trÄanje) do polazne stanice autobusa koja je nekih 500 m dalje (znao sam kuda treba ići zato pre puta bacio pogled na Google Earth). Internet rulZ.
 Â